Застрашен ли е плодът при проблеми с щитовидната жлеза

В резултат на хиляди изследвания през последните петдесет години е установена ярка зависимост между наличието на тиреоидни автоантитела в организма на жената и загубата на плода вътреутробно (фетуса).
Предполага се, че заместителна терапия с тироксин, който да подпомага правилната функция на щитовидната жлеза, намалява опасността от загуба на фетуса.
Хормоните на щитовидната жлеза са изключително важни за нормалното развитие и функциониране на мозъка и нервната система на плода. И при едно такова отклонение в дейността на щитовидната жлеза на жената може да се стигне до тежки и необратими последици за детето - мозъчно увреждане и съпътстващото неврологично отклонение.
През първият триместър фетусът използва майчиния щитовиден хормон ТСХ до към 12 гестационна седмица (г.с.), когато неговата щитовидна жлеза започва да работи самостоятелно. И вече към 20 г.с. фетусът попада под контрола на неговия хипофизарен ТСХ. А количеството йод, необходимо също за правилното му развитие, се набавя от майката, поради което е важно тя да приема храни...