Проф. Боян Дуранкев пред Bulevard.bg

Боян Дуранкев е български икономист, специалист по маркетинг и стратегическо планиране. През 1980 г. завършва специалността "Социално-икономическо планиране" във Висшия икономически институт (ВИИ) "Карл Маркс", сега Университет за национално и световно стопанство (УНСС), където продължава неговата академична и научна кариера. Специализирал е в САЩ и Германия. През 1989 г. придобива степента доктор по икономика, през 1994 г. става доцент, а през 2010 г. - професор. Изпълнява длъжността главен секретар в УНСС.
- Проф. Дуранкев, БНБ обяви, че ще отпечата 60 млн. лева банкноти заради кризата в КТБ. Одобрявате ли тази мярка и така няма ли да се повиши инфлацията в страната?
- За щастие в тази новина няма открита или скрита драма с дългосрочен или стратегически характер.
БНБ ще отпечата 60 млн. броя банкноти с номинали 10, 20 и 50 лева по причината, че в края на юни и началото на юли възникнаха изключителни обстоятелства, свързани с напрежение в банковата система, които доведоха до повишаване на търсенето на банкноти и намаляване на наличните резерви.
Според съобщението "търсенето на налични пари от страна на банките" е отбелязало "значителен растеж". "Значителният растеж" мога да го сравня с ухапване от комар, но не и от пепелянка.
Тревога по отношение стабилността на лева или на банковата система може да възникне, ако става дума не за 60 млн. лв., а за над 300-500 млн. лв.
- Ще разберем ли някога кои е виновен за банковата криза в България и да очакваме ли в бъдеще подобни ситуации?
- Много скептично съм настроен точно по тази проблематика. И има причини това да е така.
Последните 25 години на прочутия "преход" като гъби изникнаха банки от нищото с хора от нищото, а след отлично организираната банкова криза през 1997 г. банките взеха да се прехвърлят като топче за пинг-понг от едни, слезли от управлението, към други, възкачили се върху него.
Банковата система бе уж "стабилизирана", докато в един момент някой ("Кой?!" - питам и аз) не пожела на безценица активите на КТБ - банка, която по основните показатели стоеше по-стабилно от няколко други.
Нека всички помислят - ако банка №1 може да бъде торпилирана за две-три седмици при пълното безхаберие на специални служби, прокуратура, ръководство на БНБ и правителство, какво може да се очаква за съдбата на относително по-нестабилните банки?!
Олигархичният ъндърграунд (или октопод) очевидно отдавна се е впил и в банковата ни система. Факт!
- Какви са реалните шансове хората да си получат парите?
- Зависи от резултатите от анализа, който се подготвя вече свръхпрекалено дълго, и от хора и институции, на които може да се има относително доверие.
Дори КТБ да бъде оздравена, голяма е опасността да започне пак бързо теглене на средства от нея и прехвърлянето им в други банки с по-чист имидж. КТБ е в нокдаун, трудно сама ще се изправи на крака.
Ако се окаже, че за КТБ спасение няма, то при строго спазване на европейското и националното законодателство гаранция за обезщетение има само за влоговете в размер до левовата равностойност на 100 000 евро. Но то ще е свързано с още около 2 млрд. лева нов държавен дълг, който ще се плаща от обикновените данъкоплатци. И нулиране на Фонда за гарантиране на влоговете.
Ето цената на либерализма към олигархията, независимо от нейните цветове!
Затова справедливостта изисква вложителите с подписки, с вили и тояги да натискат държавната машина, за да разкрие тя "Кой?!" предизвика банковата криза.
- Тази криза няма ли да забави влизането на България в Шенген и еврозоната. Трябва ли да бързаме с въвеждането на еврото? Това кога най-рано може да се случи?
- Влизането на България в Шенген вече има повече морално-политическо, отколкото икономическо и социално значение.
Не банковата криза, а чудовищната корупция, ненаситната алчност на олигарсите, ниската култура на обикновения гражданин и т.н., са истинските причини България да се води страна от "Третия свя...