Последните кадри от живота на едно 14-годишно момиче от Аушвиц в цвят

Бразилката Марина Амарал е оцветител на стари и исторически фотографии. Сред последните и най-разтърсващи кадри, над които работи, са тези на 14-годишната затворничка от Аушвиц - Чеслава Квока.
Вдъхвайки живот на черно-белите изображения, Амарал успява визуално да подчертае и да насочи вниманието към трагичното минало и жестокостта, с която са се сблъскали милионите жертви на най-зловещия период от историята на 20-и век - Холокоста. Една от тях е именно Чеслава Квока.
"Беше ми много трудно да се взирам в лицето й, знаейки какво се е случило с нея. През цялото време, докато работех над снимките, чувствах болката, която това невинно дете е изпитвало през всичките тези дни на ужас и отчаяние", разказва Амарал пред BoredPanda. "Исках да дам възможност на Чеслава да разкаже историята си, която е и история на толкова много хора с погубени мечти и надежди", споделя още Марина.
И наистина, много по-лесно е да вникнем в емоциите и преживяванията на тези хора, след като ги видим в цвят. Разбираме страданието, което са изпитали всички тези милиони човешки същества. Страдание, което ни кара да се замислим колко безценен е човешкият живот. Точно такава е и целта на Амарал. След като веднъж се докоснем до раните върху устните на Чеслава, червената кръв по лицето й, няма как да останем равнодушни. Защото Холокоста не е само масови убийства. Холокоста е реториката на омразата.
Фотографиите са дело на Вилхелм Брас, по-известен като "фотографа на Аушвиц" и "човекът, който засне очите на страданието", който също е бил затворник там. Брас успява да оцелее и да опази около 39 000 фотографии, архивирали живота в концентрационния лагер.
...